Целта на настоящата статия е да отговори на въпроса как се обявява едно вземане за погасено по давност, след като изтичането на давностния срок и последиците свързани с него не се прилагат служебно. Това означава, че длъжникът чрез активното си поведение следва да повдигне въпроса за погасителната давност пред съда, който да прогласи погасяването на задължението по давност.
В темата Погасителна давност обърнахме внимание на терминологията по отношение на погасителната давност и видовете срокове за различните задължения. Тук ще се фокусираме върху процедурата по обявяването на давността за изтекла.
Как се обявява едно вземане за погасено по давност?
След като е установено, че давността за вземането вероятно е изтекла, длъжникът следва да предяви иск пред съда, с който желае да се установи, че вземането, което кредиторът има към него е погасено по давност и не подлежи на принудително изпълнение. След образуването на гражданското дело, което се разглежда от съда по общия исков ред, съдът постановява съдебно решение, в което установява, че вземането на кредитора е погасено по давност и не се дължи.
Т.е. обявяването на вземането за погасено по давност става със съдебно решение.
Какво е специфичното за делото по обявяването на вземането за погасено по давност?
Делото е с ищец – длъжника и ответник – кредитора. Обикновено доказва твърденията си ищеца, за да му бъде уважен иска. Тук е обратното.
Длъжникът подава иск до съда, а ответникът – кредитор трябва да докаже, че е предприемал редовно изпълнителни действия и вземането му не е погасено по давност.
Подлежи ли на връщане платено задължение, след изтичането на давностния срок?
Ако длъжникът не е съобразил факта, че вземането му е погасено по давност и е заплатил задължението си, е вече твърде късно да се предявява иск пред съда, защото платеното не се явява недължимо. Законът казва, че не подлежи на връщане платено задължение, въпреки че е погасено по давност.
Пред кой съд се подава иска?
За преценката на този въпрос следва да се обърне внимание на два момента:
- размер на вземането;
- адреса или седалището на кредитора.
Размерът на вземането е от значение дали искът ще се разгледа от първа инстанция от районен или окръжен съд. Ако задължението е по-голямо от 25000 лева то подлежи на разглеждане от окръжен съд.
Адресът или седалището на кредитора са от значение за това съдът в кой град ще разгледа делото. Делото се гледа от съответния съд в района на ответника – кредитор.
Например ако задължението е в размер на 15600 лева и седалището на кредитора е в София, компетентен съд е Софийски районен съд.
Какви са правните последици при уважен иск за установяване на погасено по давност вземане?
След като съдът с влязло в сила съдебно решение провъзгласи вземането за погасено по давност и недължимо, кредиторът няма право да образува изпълнително дело и да извършва изпълнителни действия.
Няма право да запорира сметките ни, няма право да продава имота ни, да запорира трудовото ни възнаграждение. Хипотетично е възможно кредиторът да образува на ново изпълнително дело, защото изпълнителния лист се на мира в него, а съдебния изпълнител няма как да знае дали вземането е обявено от съда за погасено по давност.
Защитата срещу подобни действия е да се доведе до знанието на съдебния изпълнител, че има постановено съдебно решение, а той от своя страна ще прекрати делото. Ако пък откаже да го прекрати има защита по съдебен ред, чрез съкратено производство.
Колко е държавната такса за съда?
Таксата се определя от размера на задължението, като е 4 % от главницата, но не по-малко от 50 лева. Т.е. ако задължението ни е 2 размер на 1200 лева, от които 800 лева е главницата, ще заплатим държавна такса в размер на 50 лева.
Ако не мога да заплатя държавната такса?
Ако нямате финансовта възможност да заплатите държавната такса, може да подадете молба до съда, в която да помолите съда да Ви освободи от заплащането на държавната такса. Ако е добре аргументирана молбата, често съдът я уважава.
Какво става ако съдът отхвърли иска Ви?
Ако съдът отхвърли иска, с който се установява изтичането на давностния срок за вземането, то ще ни осъди да заплатим разноски за воденето на делото. Ще се наложи да възстановим заплатеното възнаграждение на адвоката или юрисконсулта на ответника. Отделно, заплатената държавна такса и разноските за услугата по водене на делото ще остане наша сметка.
Какво става ако съдът уважи иска Ви?
Ако съдът постанови решение, с което уважи предявения иск и то не бъде обжалвано или ако е обжалвано, горната инстанция го потвърди, то вземането на кредитора не подлежи на принудително изпълнение чрез съдебен изпълнител. А ако все пак бъде образувано изпълнително дело за това задължение, вие ще го представите на съдебния изпълнител и той ще прекрати делото.
Нужно Ви е съдействие във връзка с установяване на погасяването на едно задължение по давност?
Ншият екип е компетентен в областта на погасителната давност в гражданско-правните отношения. За съдействие може да кликнете на бутона.