Упълномощаване. Пълномощно през 2024 година.

Настоящата статия ще разясни възникването на представителство за едно физическо или юридическо лице. Упражняването на правата от представителя – пълномощника, как и за кого възникват поетите задължения, как се прекратява едно представителство.

Какво е упълномощаване и как възниква то?

Упълномощаването е едностранна сделка, при която едно лице овластява друго, да извърши от негово име и за негова сметка определени действия. Последиците от правните действия възникват направо за упълномощителя, който пряко определя представителната власт на пълномощника. Важно е да се знае, че пълномощното не задължава пълномощника да изпълни определените в пълномощното действия. За да възникне задължение за пълномощника, следва да се сключи договор за поръчка, който да урежда отношенията помежду им във връзка с сделката, за която на пълномощника е дадена представителна власт.

Колко вида пълномощни съществуват?

Съществуват няколко вида пълномощни, но ние ще обърнем внимание на двата основни вида:

Генерално (Общо) и Специално пълномощно.

С генералното пълномощно се овластява пълномощника да извършва всякакви правни действия от името и за сметката на представлявания. Предимството на генералното пълномощно е, че за представителя възникват широк кръг от права, което позволява на пълномощника да се грижи за делата на представлявания, без да е необходимо да се изготвя пълномощно за всяко действие. Задължително е на пълномощника да му се има пълно доверие, защото широкият кръг от права оставя място за злоупотреба от негова страна, която може да се изразява в поемане на задължения, които упълномощителят не е искал да поема.

Със специалното пълномощно се овластява пълномощникът да извършва от името и за сметка на представлявания определен, в пълномощното, вид правни действия. Представителната власт е ограничена до изчерпателно посочените в пълномощното правни действия. Понякога законът изисква пълномощникът да представлява чрез специално пълномощно, в които случаи дори да е налично генерално пълномощно, то няма да послужи за конкретното действие. Например за продажба на недвижим имот, продавачът може да се представлява от пълномощник само със специално пълномощно.

Възможно е двата вида пълномощни да се комбинират, като в общото пълномощно се добавят изрични права, характерни за специалното пълномощно, но това понякога не гарантира напълно извършването на определени действия, макар и те да са изрично посочени в общото пълномощно.

Например за разпореждане с парични средства от пълномощника, банките изискват нотариално заверено пълномощно, в което да бъде конкретно посочено какви права упълномощителят предоставя на пълномощника. Също така, някои банки имат бланки на сайтовете си, които държат да бъдат използвани при упълномощаването. Респективно ако в общото пълномощно, с което дъщеря упълномощава майка си да я представлява пред всички държавни органи като Общината, КАТ, НАП и т.н., включително и пред банка УКБ например, като прави разплащания и тегли суми не по-големи от 5000 лева, банката има вероятност да откаже да извърши исканото действие, с аргумент, че майката няма представителна власт.

В каква форма следва да бъде извършено упълномощаването?

Законът изисква за извършването на действия, за които е определена писмена форма или нотариална форма, пълномощното да съответства на нея. Например за подписването на договор с нотариална заверка (договор за покупко-продажба на МПС) или нотариален акт за недвижим имот, пълномощното следва да бъде нотариално заверено.

Може ли пълномощникът да преупълномощава?

Може, ако в пълномощното е предвидено. Ако не е и въпреки това пълномощникът предостави дадените му права в пълномощното на трето лице, то правният резултат няма да настъпи за упълномощителя. Възможно е да се потвърдят извършените действия от преупълномощения, в резултат на което правата и задълженията ще възникнат в правната сфера на упълномощителя.

Как се прекратява пълномощно?

  • Чрез оттегляне. Това е едностранно изявление на упълномощителя, с което се изразява воля за прекратяване на представителната власт на пълномощника. За да се постигне целеният ефект, оттеглянето на пълномощното трябва да е достигнало до него. В противен случай, последиците от правните действия възникват директно в правната сфера на упълномощителя. Необходимо е оттеглянето да достигне и до знанието на третите лица, за да им се противопостави.
  • Чрез отказ. Това е едностранно изявление на пълномощника, което е насочено към упълномощителя, с което се изразява воля за прекратяване на представителната власт.
  • Със смъртта на упълномощителя или пълномощника.
  • При поставяне под пълно запрещение.
  • С изтичането на срока, за който е предоставено пълномощното.
  • С извършването на определеното в пълномощното действие.

Как се извършва оттеглянето на упълномощаване?

Законът не предвижда определена форма и ред за оттегляне на пълномощното. Но за да може да се докаже, то следва да бъде изготвено в писмена форма. В зависимост от това дали е възможно личното уведомяване или не, се процедира по два начина.

  1. Когато може да бъде осъществено личното уведомяване, пълномощникът подписва декларация, която е възможно да бъде нотариално заверена, че е уведомен за оттеглянето.
  2. В случай че личното уведомяване е невъзможно, оттеглянето се извършва чрез нотариална покана.

Как се извършва отказа от упълномощаването?

Отказът от пълномощното, също както оттеглянето, трябва да бъде сведен до знанието на упълномощителя. Лично или чрез нотариална покана.

Необходимо Ви е пълномощно за извършването на определено действие?

Нашият екип ще изготви нужното Ви пълномощно, като изцяло ще съобрази спецификите на правните действия, които искате да бъдат извършени. Ще Ви предоставим пълни указания във връзка с подписването и изпълнението му. Ще съобразим и някои допълнителни документи, които следва да го съпровождат, за да премине гладко процеса по упълномощаване и извършване на действията от пълномощника.