Анекс. Споразумение за изменение и допълнение на договора.

Настоящата статия има за цел да разясни правната характеристика на договорът за изменение и допълнение на един договор. Сключването, значението и изпълнението му.

Какви са характеристиките е договор за изменение и допълнение на един договор?

Чрез подписването на анекс (споразумението за изменение и допълнение на договор), страните по вече съществуващо правоотношение, променят едно или няколко основни права и задължения и/или други съществени елементи от него.

Какво може да се промени с анекса?

Анексът към договор може да промени едно или няколко права и задължения на страните, да добави нови задължения, да промени срока на договора, да добави или промени неустойката, да добави страна в правоотношението, да промени предмета на договора или да измени неговите характеристики, да промени отговорността на страните и др. елементи от него, съобразно правната му специфика.

Например, предмет на анекса може да бъде:

При един срочен договор, може да се премине в безсрочен, да се удължи или скъси предвидения срок на самия договор или на срока за изпълнение на задълженията на едната страна.

Промяна в предмета: да се добави, премахне или измени стоката или услугата. Пример: поръчали те 1000 бутилки червено вино от сорта грозде Мерло. Желаете обаче да получите друг вид вино или направо друг вид стока – уиски, вместо вино. Не е необходимо да се прекратява договора и да се подписва нов, между същите страни, при идентични условия и разлика в предмета и цената. Изменението може да бъде направено с Анекс към договора.

Следва ли да се сключи договорът в писмена форма?

Ако законът изисква писмена форма за действителност на договора, то и анексът трябва да е в писмена форма. Ако е неформален, но договорът е сключен в писмена форма и не е уговорено в него всички изменения да бъдат в писмена форма, то анексът е възможно да бъде устно договорен, но тогава възниква проблемът с доказването му.

От друга страна, гражданският процесуален кодекс не допуска със свидетелски показания да се доказват факти и обстоятелства, във връзка с на договори на стойност над 5000 лева.

Така че, за да бъдат правата и задълженията и за двете страни гарантирани, анексът е препоръчително да бъде в писмена форма.

Какви са правните последици от сключването на анекса?

Анексът е самостоятелна сделка, но предмета ѝ е да измени определени договорки в едно вече съществуващо правоотношение. Правната последица от подписването на анекса е, че настъпват изменения в правоотношението между страните по анекса, които са и страни в основния договор.

Анексът, като самостоятелна сделка, може да страда от пороци, които да водят до неговата нищожност или унищожаемост. Може да подписан от лице, което няма представителна власт. В различните хипотези, правните последици от гореизброените пороци са различни. Нищожност – анексът няма да произведе никакво действие. Унищожаемост – анексът може да се обяви за недействителен и предвидените промени в него да не постигнат целения резултат.

Важно е да се знае, че до унищожаването му, анексът поражда предвидените в него правни последици. Правилата на упълномощаването се прилагат и при анекса. Например, една от страните е участвала чрез пълномощник, който няма представителна власт. На кратко – страната, която е представлявана от пълномощникът без представителна власт, може да потвърди действията му, само тогава анексът ще произведе предвидените в него промени.

Уговорките в анекса заместват условията в основния договор, когато е предвидено или го допълват. Например, ако се променя предмета на договора, то в анекса може да се възпроизведе наново разпоредбата в основния договор, съдържаща предмета му или може да се допълни с нова разпоредба, съдържаща клауза за неустойка например.

Необходимо Ви е съдействие при изготвяне на анекс?

Нашият екип ще прегледа наличната документация – договор, писмена кореспонденция и др., и ще Ви изготви анекс, съобразно фактическата обстановка и законодателството. Ще ви изпратим анекса заедно с указания и тънкости при подписването му.