Доброволна делба – правната характеристика на доброволната делба, основните изисквания при извършването ѝ.
Какво представлява доброволната делба?
По своята същност доброволната делба е договор, чието съдържание се определя свободно по волята на съсобствениците-съделители, с който те определят как да разделят съсобственото си имущество.
Предмет на доброволната делба.
Доброволната делба има за цел да прекрати съсобствеността. Всеки един от съсобствениците може да иска своя дял в натура, доколкото това е възможно. Неравенството на дяловете се изравнява в пари.
Как се извършва доброволна делба?
Договорът за доброволна делба на движими вещи на стойност над 50 лева, както и на недвижими имоти, трябва да се сключи в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Преди нотариалната заверка на подписите писменото споразумение между съделителите има характер на предварителен договор за доброволна делба. Задължително договорите за делба на недвижими имот следва да бъдат вписани в Имотния регистър.
Преди заверка на писменото споразумение, нотариусът проверява следните неща:
- дали в делбата участват всички съсобственици;
- когато собствеността има наследствен произход следва да се представи удостоверение за смъртта на наследодателя и неговите наследници;
- представят се и доказателства за цената на имуществото, за да се определи таксата, която съделителите трябва да заплатят.
В зависимост от обекта на делбата (напр. урегулирани поземлени имоти, сграда и др.), нотариусът може да изиска и други документи.
Изисквания към съсобствениците-съделители?
Делбата трябва да бъде извършена от дееспособни лица, за да е валидна. В случай че в доброволната делба участват недееспособни или отсъстващи лица, е необходимо разрешение от районния съд. Това решение е необходимо, за да има сила делбата по отношение на недееспособните и отсъстващите.
!Важно. Ако сте съсобственик на недвижим имот с държавата или общината, то доброволната делба следва да се извърши по Ваше предложение до областния управител, респ. кмета на общината. Разбира се, областният управител и кметът на общината също могат да направят такова предложение към Вас.
Доброволната делба в случай на съсобственост с държавата се извършва въз основа на заповед на областния управител и договор за делба между съделителите, като този договор задължително се вписва.
В случай на съсобственост с общината е необходимо съгласието на общинския съвет по местонахождение на имота. Въз основа на това решение се сключва договор за делба с кмета на общината, който подлежи на задължително вписване.
Как се разпределят частите на всеки от съсобствениците?
При доброволната делба идеалните части на всеки от съсобствениците се превръщат в отделно право на собственост върху реално определени обекти. Задължително е при извършването на делбата в нея да вземат участие всички съсобственици-съделители. В противен случай делбата е нищожна.
При хипотеза на разделяне на общ имот, когато той не може да се раздели на отделни части (равни на дяловете на съсобствениците), изравняването на разликата може да стане в пари или с други вещи, в зависимост от волята на съделителите.
!Важно. Ако сънаследниците на недвижим имот са постигнали съгласие да го продават, като разделят получената за него цена съобразно дяловете си, не е необходимо сключването на договор за доброволна делба, а договор за покупко-продажба във формата на нотариален акт. Ако за някой от съсобствениците е налице затруднение да участва в продажбата, то може да упълномощи друг съсобственик да го представлява.