Договор за заем

Договор за заем – правната характеристика на договора, основните права и задължения на страните по него, сключването, изпълнението и незипълнението му.

Какво представлява договорът за заем?

С договора за заем заемодателят предоставя на заемателя пари или други заместими вещи, а заемателят е длъжен да ги върне след определен период от време.

Предмет на договора за заем.

В заем могат да бъдат предоставени пари или други заместими вещи – това са вещи, определени по родовите си признаци, т.е. определено количество от тези вещи със съответното качество са равностойни на същото количество други такива със същото качество.

В каква форма се сключва договорът за заем?

Договорът за заем е неформален, реален договор, което означава, че законът не изисква писмена форма за действителността на договора, но изисква вещите, предмет на договора, да са предадени, за да възникне той.

От друга страна, гражданският процесуален кодекс не допуска със свидетелски показания да се доказват факти и обстоятелства, във връзка с договори на стойност над 5000 лева. Така че, за да бъдат правата и задълженията и за двете страни гарантирани, препоръчително е договорът да бъде в писмена форма.

Важно. Ако между страните се уговаря лихва, договорът трябва да бъде сключен в писмена форма.

Съвет. За кредитора е най-добре договорът да бъде нотариално заверен, предвид възможността посредством съкратена съдебна процедура да се снабди с изпълнителен лист въз основа на документ, което открива възможност да се наложи запор на банковите сметки на длъжника или възбрана на недвижимите му имоти.

Права и задължения при договор за заем.

Задължения възникват само за заемателя, заемодателят няма задължения в този договор. Задълженията на заемателя са две:

  • да върне заетата сума или вещи;
  • да заплати лихва, когато тя е писмено уговорена.

Страните могат да договорят неустойка при забава на длъжника да заплати дължимото на падежа. Размерът на неустойката трябва да бъде внимателно обмислен, защото ако не е балансирана и справедлива, съдът може да я счете за нищожна и да не я присъди, когато договорът е между граждани. Обраното е при търговците, където каквато и неустойка да е уговорена, съдът не може да я намали.

Какво прави заемодателят, ако заемателят не върне заетата сума или вещ?

Ако договорът е сключен в писмена форма с нотариална заверка на подписите, заемодателят се снабдява с изпълнителен лист по реда на заповедното производство и пристъпва към изпълнение, за да събере по принудителен ред дължимото.

Ако липсва нотариална заверка, заемодателят трябва да предяви иск по общия ред, за да доказва наличието на договор. След спечелване на делото, може да се снабди с изпълнителен лист и да събере принудително вземането си.

Какво обезпечение може да предостави заемателя?

Заемателят може да предостави обезпечение за задължението си, което може да бъде лично или реално. Личното обезпечение представлява едно или няколко лица, които се задължават при неизпълнение на задължението на заемателя да заплатят задължението вместо него – солидарни длъжници и поръчители.

Реалното обезпечение дава право на кредитора да продаде и да се удовлетвори предпочтително от продажната цена. Реални обезпечения са залогът и ипотеката.

Имате необходимост от съдействие при сключването на договор за заем?

Нашият екип ще изготви договора Ви за заем, като съобразим изискванията Ви и спецификите на казуса или ще проверим “стандартния” договор, който Ви е предоставен за подпис, за да са защитени правата и интересите Ви.