Договор за особен залог. Договор за залог – правната характеристика и специфика на договора за залог и договора за особен залог. Как и защо се вписва договорът за особен залог в ЦРОЗ.
Договор за залог.
Какво представлява договорът за залог?
Договор, по силата на който едно задължено лице (залогодател) предоставя като обезпечение своя вещ, а кредиторът (залогоприемател) се задължава да приеме и да пази вещта до прекратяване на договора, а в случай че залогодателят не изпълни задължението, да се удовлетвори от цената на вещта. Обикновено, договор за залог се сключва поради наличието на друг договор (наем, заем, продажба и други), по който за едната страна е възникнала задължение към другата.
Обезпечението може да бъде предоставено и от трето лице, което не е длъжник по основния договор.
Какво може да се заложи като обезпечение?
Предмет на договора за залог може да бъде движима вещ или вземане.
Особености при залога на движими вещи:
- Мога да се залагат само вещи, които са в гражданско обръщение. Т.е. вещи, които са забранени от закон или не са в гражданско обръщение, не могат да бъдат предмет на залог, например – наркотични вещества.
- Могат да се залагат и парични средства – неправилен залог.
- Могат да се залагат бъдещи вещи, като заложното право възниква, когато вещта започне да съществува.
- Съсобствени вещи или такива при режим на съпружеска имуществена общност, като за залагането им е необходимо съгласието на съсобственика или съпруга.
Особености при залагането на вземания:
- Могат да се залагат само вземания, които могат да се прехвърлят.
- Могат да се залагат и бъдещи вземания, но заложното право възниква от възникване на задължението.
В писмена форма ли трябва да бъде договорът за особен залог?
Чисто формалният отговор за въпроса е НЕ, но законът казва, че за да може да се противопостави на трети лица и стойността на вещта е повече от 5 лева, то той трябва да бъде в писмена форма.
Понякога освен писмена форма, трябва да има и достоверна дата. Например договорът да е сключен с нотариална заверка на подписите или по друг несъмнен начин да може да се докаже датата, на която е подписан.
Какво е същественото за договора за залог?
Договорът за залог възниква, когато заложната вещ бъде предадена от залогодателя в държане на заложния кредитор. Това е необходимо условие, за да възникне договора. Без да е предадена заложната вещ няма сключен договор за залог, въпреки че може да има подписан договор.
Договор за особен залог.
Основните характеристики на договора за особен залог се припокриват до голяма степен с тези на договора за залог, с едно огромно изключение – предаването на вещта не е условие за възникване на договора за особен залог. За да бъде действителен трябва да бъде сключен в писмена форма и да бъде вписан в Централния регистър на особените залози. Особен залог върху търговско предприятие или дружествени дялове, се сключва в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Задължение на залогодателя е да застрахова имуществото, предмет на залога, а право на заложния кредитор е да продаде заложеното имущество и да удовлетвори вземането си, ако длъжникът не може да го изпълни.
Kакви вещи могат да се залагат чрез особен залог?
- Машини и съоръжения;
- Движими вещи (с изключение на кораби и въздухоплавателни средства);
- Вземания и безналични ценни книжа;
- Дялове от командитни и събирателни дружества, както и дружества с ограничена отговорност (ООД);
- Права върху патенти за изобретения, регистрирани марки, промишлен дизайн и пр. индустриална собственост;
- Селскостопанска продукция, суровини, материали, стоки;
- Търговско дружество или обособена част от предприятие;
- Съвкупности от машини и съоръжения, вземания, стоки и материали, безналични ценни книжа.
Вписване договора за особен залог в ЦРОЗ.
Договорът се вписва в съответния регистър, от който момент възниква залогът. Вписването се извършва със заявление по образец по партидата на залогодателя. Към него се прилагат оригинал на договора за особен залог, както и други декларации, както и пълномощно, в случай че се подава от пълномощник. За вписването се заплащат фиксирани такси, определени по тарифа от Министерски съвет, в зависимост от вида на вписването.
Вписването има за цел залогът да бъде противопоставим на трети лица и има действие 5 години от датата на вписването, който срок може да бъде подновен. Няколко залога могат да бъдат вписани за една и съща вещ, като в този случай, кредиторите се удовлетворяват според поредността им на вписване.
Предимство на особения залог.
Чрез особения залог, залогодателят си служи с вещта, използва я по предназначение и същевременно я ползва като обезпечение за свое или чуждо задължение. Вписаният особен залог дава възможност на заложния кредитор да пристъпи към изпълнение и да продаде заложното имущество, без да минава през съдебна процедура и да се снабдява с изпълнителен лист. Вписва се пристъпване към изпълнение по партидата на залогодателя. Той бива уведомен, че има вписано пристъпване към изпълнение и му дават срок за доброволно изпълнение, като при липса на плащане в срока, заложният кредитор сезира съдебен изпълнител с извлечението за стандартно изпълнение, издадено от ЦРОЗ.