Запис на заповед

Настоящата статия има за цел да разясни какво е запис на заповед, кой го издава, за какво служи записът на заповед и как се прехвърля той. Ще разберете основните характеристики на тази ценна книга, за да знаете дали този документ, ще Ви свърши работа в конкретната ситуация.

Какво представлява запис на заповед?

Записът на заповед е едностранна сделка, материализирана в ценна книга (лист хартия), с която едно лице, наречено издател, обещава безусловно да плати на падежа определена сума пари на друго лице, наречено поемател.

Казано по друг начин, писмено обещание, с което едно лице се задължава да върне определена парична сума на друго лице.

Записът на заповед може да бъде издаден, като обезпечение по договор, при предоставянето на паричната сума или на по-късен етап. Законът позволява да не се посочва, в каква връзка е издадена ценната книга.

В какви хипотези е приложим записът на заповед?

Записът на заповед се използва в следните случаи:

  • давате пари на някого и желаете да имате гаранция, че той ще ви ги върне;
  • вземате пари и желаете да уверите човека, който ви ги дава, че ще му ги върнете;
  • като обезпечение по сключен договор.

Как се пише запис на заповед?

За действителността на записа на заповед законът изисква спазването на строго определена форма и наличието на изчерпателно изброени реквизити. Издателят на запис на заповед може да бъде само юридическо или физическо лице, което е навършило 18-годишна възраст и не е поставено под запрещение.

Ценната книга се издава в писмена форма, в един екземпляр, който остава в кредитора (поемателя).

Записът на заповед може да бъде подписан и от лице, различно от издателя, наречено авалист. Авалистът е поръчител, който се задължава да отговаря солидарно с издателя за задължението по записа на заповед.

Лице, различно от издателя, подписало запис на заповед на лицевата страна на ценната книга се счита за авалист.

Как се прехвърля запис на заповед?

Задължението по записа на заповед се прехвърля чрез джиро. На практика това означава, че поемателя, наречен джирант, се подписва на гърба на записа. Не е задължително да се посочва името на новия кредитор, нито датата или мястото на сделката. В този случай приносителя на ценната книга е поемател. Важно е да се знае, че джирантът е задължен, ако издателят не плати.

Как се процедира, ако издателят не плати парите, които е обещал да върне?

Въз основа на записа на заповед, чрез бърза съдебна процедура, може да се снабдите с изпълнителен лист, да образувате изпълнително дело при ЧСИ и да наложите запор на сметките на издателя и авалиста. Законът предвижда срок от три дни за произнасяне по заявлението и издаване на изпълнителен лист, при редовно заявление.

Необходимо Ви е съдействие при изготвянето на запис на заповед?

В случай че Ви е необходимо да подпишете или да предоставите някой друг да подпише запис на заповед е важно тя да бъде изготвена от лице, което е вещо в материята. Нашият екип ще изготви запис на заповед съобразно вашия случай, ще спази всички законови изисквания за неговата редовност, за да сте сигурни, че ако Ви се наложи, съдът ще уважи заявлението и ще Ви издаде изпълнителен лист, който ще Ви нужен, за да образувате изпълнително дело и да съберете парите си.