Настоящата статия има за цел да разясни същността на изпълнителния процес, начинът му на започване, развитие и приключване.
Какво е изпълнително дело?
Изпълнително дело е производството, което има за цел да удовлетвори вземането на взискателя (кредитор), когато е налице неизпълнение на задължение от страна на длъжника. Образувано е при частен съдебен изпълнител (ЧСИ) или държавен съдебен изпълнител (ДСИ) въз основа на изпълнителен лист, по изключение на обезпечителна заповед. Изпълнителното дело е висящо до събирането на дължимата сума или до прекратяването му. За образуваните дела се води регистър – Централен регистър на длъжниците, в който се вписват всички образувани изпълнителни дела.
Как се образува изпълнително дело?
Изпълнителното дело започва по молба на взискателя (кредитора), адресирана до съдебен изпълнител – частен или държавен. Към молбата се прилага в оригинал изпълнителния лист или обезпечителната заповед, платежно нареждане към съдебния изпълнител за дължимите авансови такси за образуването на делото и пълномощно, ако делото се образува от адвокат. Към молбата за образуване се прилагат и други документи, имащи отношение към вземането, като например заповед за изпълнение, договор за цесия и др.
Как се събира вземането в изпълнително дело?
За да се събере едно вземане, взискателят (кредитор) посочва изпълнителни способи (методи за съдиране на парични средства), а съдебният изпълнител ги осъществява, като по този начин и чрез тях осребрява имуществото на длъжника и събира принудително дължимата сума.
Съществува възможност да се предостави правомощията на ЧСИ сам да определя изпълнителните способи и да движи изпълнителния процес, като предприема необходимите действия за събирането на задължението.
Какви изпълнителни способи съществуват в изпълнителното дело?
Изпълнителните способи са няколко, според вида на задължението. Различаваме изпълнение на парични вземания и изпълнение на непарични вземания.
За изпълнението на парични вземания, изпълнителните способи са следните: Изпълнение върху движима вещ, изпълнение върху недвижима вещ, изпълнение върху парични вземания, изпълнение върху индустриална собственост и изпълнение върху вещи в съпружеска имуществена общност.
При изпълнение на непарични вземания изпълнителните способи са: предаване на движими вещи, въвод във владение на недвижим имот, изпълнение на задължения за заместими действия, изпълнение на задължения за незаместими действия, изпълнение на задължения за бездействия и изпълнение на задължения за предаване на дете.
Кога се прекратява изпълнително дело?
Съществуват 8 на брой основания за прекратяване на изпълнително дело. В настоящия случай ще обърнем внимание само на няколко.
Изпълнителното дело се прекратява със събиране на вземането и разноските по делото. Делото може да бъде прекратено и по молба ба взискателя. Делото се прекратява и ако длъжникът представи документ, от който да е видно, че задължението по изпълнителния лист е погасено.
Важно е да се знае, че ако взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на 2 години, делото се прекратява.
В заключение, след като сте се снабдили с изпълнителен лист ви е необходимо да го представите пред ЧСИ или ДСИ като приложение към молба за образуване на изпълнително дело. Ако нямате изпълнителен лист – виж. издаване на изпълнителен лист. Важно е в молбата за образуване да бъдат посочени изпълнителни способи и искания за справки според конкретния случай.
Какви са дължимите такси за започване на изпълнително дело?
За да образувате изпълнително дело е необходимо да се заплатят държавните такси по посочената банкова сметка на съотвтния съдебен изпълнител – частен или държавен. Обиковено банковите сметки са посочени в уебсайтовете на частните съдебни изпълнители. Обърнете внимание по коя банкова сметка нареждате парите, защото частните съдебни изпълнители имат банкова сметка за такси и банкова сметка за длъжници.
Дължимите такси за образуване на изпълнително дело варират според исканите в молбата за образуване справки и изпълнбителни действия, но задължителните такси са следните:
- 24 лева с ДДС – такса за образуване на изпълнително дело;
- 24 лева с ДДС – такса за връчване на покана за доброволно изпълнение.
Може да бъдат поскани различни справки, например за открити банкови сметки или регистрирани МПС на името на длъжника. За всяка една справка се заплаща такса в размер на 6 лева, като е възможно и да има допълнителни разходи за съответната справка, която съдебният изпълнител ще Ви уведоми допълнително.
Повече за дължимите таски може да намерите в Тарифа за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители.
Необходимо Ви е съдействие при образуване на изпълнително дело?
Нашият екип може да Ви изготви молбата за образуване на изпълнително дело, съобразно законовите изисквания и желанието Ви, както и да водим изпълнителното дело до неговото приключване. За повече информация