Констативен протокол. Какво е правното му значение?

Настоящата статия има за цел да обясни значението на констативния протокол, ползите от изготвянето му, както и приложението му в гражданския процес като доказателство.

Какво е констативен протокол?

Констативният протокол e писмен документ, в който се установяват факти и обстоятелства, които са от значение за дадено правно отношение.

Каква е ползата от констативен протокол?

Протоколите са частни свидетелстващи документи. Целта на създаването им е да се подготви доказателство за релевантен към евентуалния спор факт, което в последствие да послужи пред съда. Частните свидетелстващи документи задължават съда да приеме за доказано, че лицата, които са го подписали, са негови автори до доказване на обратното. Обстоятелства, които са описани в него, се преценяват от съдията по вътрешно убеждение, във връзка с останалите обстоятелства по делото. Наличието му за гражданското дело или наказателно производство може да бъде от съществено значение.

Например по договор за наем на кола. Наемателят удря колата и нанася лека щета, който не се покрива от застраховката ѝ. На място, наемателят и наемодателят констатират щетата и се уговарят, наемателят да възстанови средствата за отстраняване на вредата в 14 дневен срок.

В последствие обаче, последният твърди, че кола не е удрял колата и не знае за щетата. За наемодателя ще бъде изключително по-лесно да докаже факта на възникването на щетата по автомобила именно при конкретния наемател ако към момента, в който констатират настъпилата вреда, това бъде описано в констативния протокол с подписа на наемателя, в който обстоятелството, че вредата е възникнала именно при него, е потвърдено писмено от самия наемател. Този документ ще действа на 1-во място превантивно, като наемателят, ще знае за доказателството и на следващо място ще послужи и пред съда, ако все пак той откаже да заплати разходите за отстраняване на вредата.

Къде e приложим констативен протокол?

Констативен протокол може да намери приложение при редица случаи, например при:

Договор за наем – когато се констатират вреди, причинени на имота или на вещта.

Договор за покупко-продажба – при установяване на недостатъци на вещта, предмет на договора.

Други случаи: договор за лизинг, договор за изработка, договор за поръчка, ненаименувани договори и други.

Нужно Ви е съдействие при съставянето на протокол?

Нашият екип ще Ви изготви констативен протокол протокол, конкретно за вашата нужда, като ще съобразим всички важни юридически факти. При необходимост от допълването му на място, ще ви дадем конкретни указания къде и какво следва да се изпише, за да сте сигурни, че защитавате правния си интерес по най-добрия начин.

Нужно Ви е съдействие при съставянето на протокол?

Нашият екип ще Ви изготви констативен протокол протокол, конкретно за вашата нужда, като ще съобразим всички важни юридически факти. При необходимост от допълването му на място, ще ви дадем конкретни указания къде и какво следва да се опише, за да сте сигурни, че защитавате правния си интерес по най-добрия начин.