С настоящата статия ще Ви запознаем с правното значение на нотариална поканата и последиците от връчването ѝ, респективно от невръчването ѝ.
Какво представлява нотариалната покана и дали тя Ви е необходима?
Нотариалната покана, заверена и връчена от нотариус, представлява писмен документ, който съдържа определено изявление от ваша страна, което цели да породи правни последици за едно правно отношение, по което Вие сте страна. В зависимост от характера на правоотношението и целените от Вас правни последици, текстът на поканата е различен. В нея се описва предметът и страните на правоотношението (договора), фактите, които са от значение за развитието му, както и исканото от Вас действие или бездействие от адресата (получателя на поканата).
Разликата между нотариалната покана и обикновената писмена покана е във фактите, които се приемат от съда за доказани при евентуален съдебен спор. Нотариусът заверява подписа на подателя, т.е. за съда възниква задължението да приеме, че Вие сте подател на съобщението.
На следващо място нотариусът извършва връчване на тази покана, като при успешното намиране на получателя ѝ, нотариусът отбелязва кой я е получил и на коя дата, съответно отново съдът следва да приеме, че тя е достигнала до адресата ѝ. Ако не успее да намери и връчи лично на получателя, служител на нотариалната кантора, съобразявайки спецификите на закона, залепва на предвидените места съобщение, в което се кани получателят да посети адреса на кантората, за да получи нотариалната покана. След изтичането на срока, който е даден на адресата, нотариалната покана се счита за редовно връчена.
Защо е важно да е доказано получаването на съдържанието на поканата?
В голяма част от случаите с нотариална покана се кани длъжник да изпълни задължението си, като му се дава срок за изпълнение, който ако не бъде спазен и задължението не бъде изпълнено, се прекратява съществуването на правоотношението. За да бъдат породени правните последици, целени с поканата, следва изявлението да е достигнало до адресата си. В противен случай може да не произведе търсения резултат.
Кога не е нужно изпращането на нотариална покана?
Възможно е да има и сценарий, при който не Ви е нужно да се изготвя покана, която да бъде нотариално заверена и връчвана и все пак да породи правните последици, които желаете.
Ако нямате трудност с откриването на адресата (получателя) на съобщението и смятате, че той ще се подпише на поканата, като доказателство, че същата е получена от него, то не е необходимо да заплащате допълнителната услуга на нотариуса.
Връчване на поканата от Частен съдебен изпълнител.
Има възможност поканата да бъде връчена и от частен съдебен изпълнител (ЧСИ), който ще извърши същите действия по връчването на поканата, но няма да извърши удостоверяване на самоличността на подателя.
При всички положения, поканата – дали нотариална или не, следва да бъде изготвена от лице, което знае правилата на закона във връзка с целените правни последици.