Настоящата статия има за цел да разясни процедурата по смяна на управител на ООД, необходимите документи и вписаното в Търговския регистър на новия управител.
Каква е процедурата по смяна на управител на ООД и ЕООД?
Управлението на дружеството е възложено на едно или няколко физически лица, които ръководят дейността на дружеството. Те могат да представляват самостоятелно, заедно, поотделно или по друг начин. Управителите могат да бъдат както съдружниците, така и трети лица. Промяната на начина на представляване се извършва чрез и има действие от вписването по партидата на дружеството в Търговския регистър.
Има няколко основни сценарии за смяна на управител на ООД и ЕООД:
Добавяне на управител, редом с досегашния. Например, дружеството се представлява от единия съдружник, но в процеса на работа се установява, че и другият съдружник желае да се включи активно в управлението на дружеството. Желае да има представителна власт пред третите лица и да сключва правни сделки от името на дружеството. Това налага включването му в управителния орган.
Смяна на досегашния управите на ООД с нов, който може да бъде както лице от съдружниците, така и трето лице.
Премахване на едно лице от длъжността управител на ООД. Например, когато дружеството се представлява от две лица – единият съдружник, а другият трето лице е възможно да се стигне до ситуация, в която третото лице желае да ангажира вниманието си извън делата на дружеството и иска да го напусне или обратното.
Важно е да се знае, че не е възможно съществуването на дружеството без управител, т.е. ако управителят желае да напусне, на негово място следва да бъде посочено друго лице, което да поеме функциите му.
Как се взема решението за смяна на управител на ООД и ЕООД?
Компетентен орган да вземе решенето за смяна на управител на ООД е Общото събрание, а в ЕООД – едноличният собственик на капитала. Решението се обективира в протокол и за ООД се взема с мнозинство 3/4 от дяловете на капитала на дружеството. Протоколът следва да е с нотариална заверка на подписите и съдържанието, извършени едновременно, ако в дружествения договор не е предвидено това решение да се взема в проста писмена форма.
Няма пречка при промяната на управителя да се промени и дружествения договор и да се предвиди по-леката форма при вземането на такива решения. Също така е задължително, ако името на управителя е вписано в дружествения договор, той да се промени.
Смяна на управител на ООД и ЕООД. Как се извършва вписването в Търговския регистър?
Процедурата по вписване в Търговския регистър може да бъде извършена от управителя на дружеството или от адвокат с изрично пълномощно. Документите могат да бъдат подадени както на хартиен носител в Агенцията, така и на електронен, като за цялата е необходим квалифициран електронен подпис.
Необходимо Ви е съдействие при смяна на управител на Е/ООД?
Нашият екип може да изготви необходимите документи за смяна на управител на ООД и ЕООД и да извърши вписване в Търговския регистър.