Развод по взаимно съгласие – изготвяне и преглед на споразумение.
Настоящата статия има за цел да разясни процедурата по развод по взаимно съгласие, какви са разликите със съдебния развод и колко ще струва самата процедура.
Предстои Ви раздяла със съпруг/а, но въпреки това сте в нормални отношения и желаете да преминете през процедурата възможно най-бързо и без излишни напрежения?
Разводът по взаимно съгласие е вашето решение. Доброволното уреждане на въпроса е винаги за предпочитана в ситуация, в която и двамата съпрузи желаят да се разведат. По-добре е за децата и за съпрузите от гледна точка на стреса, през който са подложени при съдебния развод.
Какво е разводът по взаимно съгласие?
Разводът по взаимно съгласие е съдебна процедура, също като развода по исков ред. И двата вида развод приключват по един и същ начин – с прекратяване на брака между съпрузите. Разводът по взаимно съгласие обаче е кратка и по лека процедура, щадяща отношенията между съпрузите и децата. За да може да се говори за развод по взаимно съгласие е необходимо съпрузите да имат разбирателство по отношение на следните въпроси:
- Местожителството на ненавършилите пълнолетие лица, родителските права, личния контакт и издръжката на децата;
- Ползване на семейното жилище;
- Фамилното име и издръжка между бившите съпрузи.
Каква е разликата между развод по взаимно съгласие и развод по съдебен ред?
И двете процедури протичат пред районния съд, но по съвсем различен начин. При развода по съдебен ред, единият съпруг подава искова молба до съда и той инициира производството, събират се доказателства и се установява вината, за разлика от този по взаимно съгласие, при който и двамата съпрузи подават молбата до съда. При съдебния развод процесът протича много тежко за всички, като излизат наяве всички проблеми, назрявали с години и често се случва децата да станат свидетели на част от тях.
Как протича разводът по взаимно съгласие?
Разводът по взаимно съгласие е съдебна процедура, която започва с подаване на молба до районния съд от двамата съпрузи. Районният съд насрочва открито заседание, на което съпрузите следва да се явяват лично пред районния съдия. Неявяването на някой от съпрузите води до прекратяване на делото. Съдът им задава въпроса дали желаят да прекратят брака си по взаимно съгласие поради дълбоко и непоправимо разстройство. При положителен отговор на въпроса, съдът одобрява подписаната спогодба, в която задължително се уреждат отношенията между съпрузите, касаещи имуществото, придобито по време на брака и родителските права по отношение на децата. Съдът одобрява спогодбата, ако тя отговаря на следните изисквания: да са защитени интересите на децата и да не противоречи на закона. Съдът след като се е убедил в желанието на съпрузите да се разведат и е одобрил споразумението, се произнася с решение в едномесечен срок от заседанието. Решението, с което се прекратява брака, не подлежи на обжалване.
Колко струва разводът по взаимно съгласие?
Първоначалната такса при подаването на молбата е в размер на 25 лева. При допускане на развода – 40 лева. Когато със споразумението се уреждат имуществени отношение се заплаща такса от 2 % върху стойността на всеки дял. Разноските, ако страните не са уговорили в споразумението друго, остават за тях така, както са ги направили.
Необходимо Ви е съдействие по развод по взаимно съгласие?
Екипът ни ще изготви или извърши преглед и корекции по вече изготвена спогодба справедливо и за двете страни.
Важно е съпрузите да знаят какво могат да поискат от насрещната страна и какво е прекалено, защото когато разводът прерасне в съдебен (по исков ред) нищо не е сигурно освен възникването на повече проблеми и загубата на повече време.
Ще ви дадем и подробни указания в съдебната фаза, за да премине възможно най-гладко и без затруднения в съдебната зала.
Отзиви
Все още няма отзиви.