Събиране на трудово възнаграждение или обезщетения от работодател – по реда на заповедното производство.

Изготвяне и подаване в съда заявление за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист.

За повече информация може да прочетете статията по-долу.

При поръчка моля посочете необходимата информация в поле: “Допълнителна информация” или изчакайте и ние ще се свържем с Вас на посочения от Вас имейл.

лв.229.00

Събиране на трудово възнаграждение или обезщетения от работодател – по реда на заповедното производство.

Настоящата статия има за цел да разяснения улеснената процедура, по която работник или служител, може да събере вземания от трудови възнаграждения и обезщетения, дължими от работодателя му.

Кои вземания се включват в предмета на производството?

Вземания за парични суми, които работодателят дължи от неизплатени трудови възнаграждения или обезщетения по КТ.

С каква давност се погасяват вземанията по трудов договор?

Вземанията, произтичащи от трудови договори, се погасяват по давност и не са дължими в 3-годишен срок от деня, в който вземането е станало изискуемо т.е., когато е трябвало да се извърши плащане. Например ако е трябвало да ви платят заплата за 3 месеца – март, април и май 2020 година, а вие подавате иск до съда на 30.04.2023 г. съдът няма да ви присъди заплатата за месец март 2020 година, защото вземането е погасено по давност.

Срещу кои работодатели е приложима процедурата за събиране на трудово възнаграждение?

Работодатели по смисъла на процедурата са предприятия – държавна, общинска или частна собственост.

Каква е процедурата по издаване на изпълнителен лист?

Работникът или служителят в качеството на заявител може да поиска издаване на Заповед за изпълнение на парично задължение по реда на заповедното производство, когато вземането в заявлението не надхвърля 25 000 лева. Съдът издава заповед за изпълнение, връчва я на работодателя, като му дава срок от 1 месец да плати или да възрази срещу претендираната сума. Изпълнителен лист се издава, ако работодателят не подаде възражение в едномесечния срок.

Какво се случва ако работодателят подаде възражение?

Ако в срока за възражение работодателят подаде възражение, това означава, че не е съгласен с претендираните от работника или служителя суми. Съдът ще уведоми заявителя и ще му даде срок да предяви иск. Тук има две възможности за работника или служителя, да се откаже или да подаде иск и да води дело.

Какво се прави с изпълнителния лист?

Ако работодателят не е възразил и съдът издаде изпълнителния лист, с него работникът или служителят образува изпълнително дело при съдебен изпълнител, който налага запори на сметките на работодателя и събира посочените в изпълнителния лист суми.

Необходимо Ви е съдействие със събирането на трудово възнаграждение от работодател?

Нашият екип ще Ви изготви и депозира заявлението до съда. Можем да ви съдействаме и при процесуално представителство пред съда, при оспорване на вземането от работодателя Ви или да образуваме изпълнително дело.

Отзиви

Все още няма отзиви.

Бъдете първият написал отзив за “Събиране на трудово възнаграждение или обезщетения от работодател – по реда на заповедното производство.”

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Може да прочетете някоя от нашите статии по следните въпроси: